Spektakl powstał z inicjatywy Anny Seniuk i jest w pełni autorską wypowiedzią sceniczną swoistą wiwisekcją własnej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych.
Inspiracją dla całego przedsięwzięcia stała się książka „Księga ziół” Sándora Máraiego, węgierskiego prozaika,w której autor zanotował swoje przemyślenia, refleksje, wskazówki, paradoksy i napisał o tej książce, że będzie taka, jak dawne zielniki, które prostymi przykładami pragnęły odpowiedzieć na pytanie, co trzeba robić, gdy kogoś boli serce albo gdy Bóg go opuścił.
Dla Anny Seniuk książka Máraiego stała się punktem wyjścia do opowiedzenia o swojej karierze (która trwa już 60 lat!) i o życiu . Oprócz tekstów z „Księgi ziół” aktorka wplotła także do monodramu wiersze m.in. Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrszczyńskiej, czy ks. Jana Twardowskiego. Wszystko połączyła z ogromnym wdziękiem i humorem, który przez lata stał się cechą charakterystyczną aktorki.
Wśród tematów, jakie dominują w monodramie Anny Seniuk „Księga ziół i nie tylko” są: miłość, zdrowie, spokój, dobre życie, przemijanie i – tego wątku nie mogło zabraknąć – teatr.